19-oji „Perminų muzika” skambės 770 metų įkūrimo jubiliejų mininčiai Klaipėdai

19-oji „Perminų muzika” skambės 770 metų įkūrimo jubiliejų mininčiai Klaipėdai
AA

Klaipėdos koncertų salė (KKS) koncertinį sezoną pradės šiuolaikinės muzikos festivaliu „Permainų muzika“. Rugsėjo 15–spalio 6 d. klausytojai kviečiami į koncertines programas su žymiausiais šiuolaikinės muzikos kūrėjais, atlikėjais iš Lietuvos ir viso pasaulio. Festivalio programoje - geriausi XX–XXI amžiaus kūriniai, netikėtos muzikos instrumentų ir meno rūšių kolaboracijos, tarptautiniai projektai.

Atidarymo koncerte – klaipėdietiški motyvai

Pirmasis, reikšmingiausias ir vienas laukiamiausių festivalio renginių „Miestas – meno kūrinys“ suskambės rugsėjo 15-ąją. Programa, kurią atliks Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas Mindaugo Bačkaus, skiriama Klaipėdos įkūrimo 770-osioms metinėms. Renginio koncepciją inspiravo skaičius 770: programoje skambės su Klaipėda susijusių 7 praeities ir dabarties autorių anksčiau sukurti ir nauji kūriniai, kurių bendra trukmė 70 minučių.

KKS, bendradarbiaudama su Lietuvos kompozitorių sąjunga, pristatys specialiai šiam festivaliui sukurto, violončelės ir kamerinio orkestro sudėčiai parašytą, jaunosios kartos autoriaus Mato Drukteinio opusą „Klaipėdos tiltai“. Autorius pasakoja, „tiek savo struktūra, tiek funkcija, kompoziciją įkvėpė įdomus inžinerinis statinys – pakeliamas tiltas. Klaipėdoje jų yra net trys ir visi jie skiriasi savo struktūra, inžineriniais sprendimais, forma. Visi jie yra saviti.“ Kūrinio solo partiją grieš Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas, violončelininkas Mindaugas Bačkus.

Koncerte klausytojai taip pat išgirs šiuolaikinėje versijoje suskambėsiantį minimalizmo krypties atstovo, kompozitoriaus ir pedagogo Zigmo Virkšo kūrinį fortepijonui ir styginiams „Aušrinė“, kurio solo partiją skambins pianistė Lauryna Lankutytė-Levickė. Šįkart Z. Virkšo muzikos skambesį papildys klaipėdiečio garso menininko Donato Bielkausko vaizdo projekcija ir elektroninis garso takelis, sukurtas, anot autoriaus, iš Klaipėdos miesto garsų. Elektroninės muzikos elementais koncertą papuoš ir Monika Zenkevičiūtė (Monikaze), kuri pristatys kompoziciją „Pocket“ styginių orkestrui.

Koncertinę programą „Miestas – meno kūrinys“ užbaigs to paties pavadinimo Loretos Narvilaitės opusas, kuriam tekstą parašė žinomas filosofas, pedagogas, politikas Leonidas Donskis. Solo partiją šioje kompozicijoje, skirtoje aktoriui, vokaliniam ansambliui ir kameriniam orkestrui, atliks aktorius Kristupas Biržietis ir Klaipėdos choro „Aukuras“ vokalinė grupė.

Menines pajėgas sujungia žymiausi Lietuvos atlikėjai

Bene didžiausia atlikėjų sudėtimi stebinantis festivalio koncertas „Praeinančio laiko muzika“ vyks rugsėjo 29 d. Ši programa, kurią atliks Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, pagerbs dviejų iškiliausių Lietuvos muzikos kūrėjų – Osvaldo Balakausko ir Broniaus Kutavičiaus – sukaktis.

Koncerte B. Kutavičiaus simfonija-oratorija „Epitafija praėjusiam laikui“, parašyta mišriam chorui ir simfoniniam orkestrui, pasakos apie keturis Lietuvos kultūros ir istorijos momentus. Kūrinį atliks Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir Valstybinis choras „Vilnius“.

Šiame koncerte taip pat pasirodys viena ryškiausių Lietuvos dainininkių – sopranas Lauryna Bendžiūnaitė. Solistė atliks Hanso Abrahamseno kūrinį „Let Me Tell You“ sopranui ir orkestrui. Ši kompozicija „The Guardian“ muzikos kritikų įvertinta kaip vienas geriausių XXI amžiaus kūrinių. Pastarąjį dešimtmetį šį opusą atlieka žymiausi pasaulio orkestrai. Programą „Praeinančio laiko muzika“ diriguos šiuolaikinės muzikos interpretatoriumi vadinamas Robertas Šervenikas.

Dar viena koncertinė programa, skirta pagerbti iškilų lietuvių muzikos kūrėją B. Kutavičių, skambės spalio 6-ąją. Koncertą „Kutavičius ir mokiniai“ atliks Klaipėdos kamerinis orkestras ir Lietuvos ansamblių tinklas, diriguojami kompozitoriaus ir dirigento Vykinto Baltako. Dirigentas, kuris buvo B. Kutavičiaus mokinys, koncerte pristatys savo kūrinį „Cladi II“. Klausytojai taip pat išgirs Justės Janulytės opusą styginiams „Circle for a Square“, Šarūno Nako kompoziciją „Aporija“, Onutės Narbutaitės „Melodiją Alyvų sode“, kurios solo partiją trimitu gros Laurynas Lapė.

Netikėti meniniai deriniai

Pirmą kartą Lietuvoje kartu pasirodys tarptautinis duetas „Akmi Duo“ - pianistė Akvilė Šileikaitė ir prancūzų saksofonininkė Valentine Michaud. Rugsėjo 16 d. koncertinėje programoje „Vienu kvėpavimu“ atlikėjos, derindamos šiuos skirtingus muzikos instrumentus, atskleis įvairiapusį XX-XXI amžiaus repertuarą: nuo Maurice‘o Ravelio iki Ramintos Šerknytės. Pasak A. Šileikaitės, „skambės aukštos muzikinės vertės kūriniai saksofono ir fortepijono repertuare, kuriuos skambinome Londono „Wigmore Hall“, Vienos filharmonijoje, Liucernos festivalyje ir kitur. Nusprendėme šia programa pasidalyti ir su Klaipėdos publika“. Europos koncertų sales užbūręs „Akmi Duo“ taip pat atliks jaunosios kartos šveicarų (Kevin Juillerat) ir prancūzų (Raphaël Sévère) kompozitorių sukurtus originalius kūrinius, dedikuotus atlikėjoms.

Akį traukianti mušamųjų instrumentų ir violončelės koncertinė programa „Perkusijos peizažai“ vyks rugsėjo 21-ąją. Latvių mušamųjų grupė „Giunter Percussion“ ir jos meno vadovas Pavelas Giunteris atliks šiemet 100-ąsias gimimo metines mininčio, XX amžiaus antrosios pusės muzikinio avangardizmo atstovo, elektroninės ir kompiuterinės muzikos kūrėjo, graikų–prancūzų  kompozitoriaus Iannio Xenakio opusus. Koncerte taip pat skambės žydų kilmės lietuvių kūrėjo Anatolijaus Šenderovo ir garsaus kinų autoriaus, Oskaro, Grammy ir BAFTA apdovanojimų laureato Tan Duno kūriniai, kurie koncertinei programai suteiks ypatingų spalvų. Solo ir kartu su „Giunter Percussion“ ansamblio perkusininkais gros Guntars Freibergs iš Latvijos. Solo violončelės partiją grieš Klaipėdos publikai gerai pažįstamas violončelininkas Glebas Pyšniakas, 

Festivalis „Permainų muzika“ tęsia tradiciją, pristatydamas naujus atlikėjus ir kolektyvus.   Rugsėjo 22 d. klausytojai išgirs vokalinio kolektyvo „Baltic Solo Choir”, vadovaujamo meno vadovo ir dirigento Egidijaus Kavecko, debiutinę programą „Šventasis šydas“, pavadintą pagal chorinės muzikos kompozitoriaus ir dirigento, Grammy laureato Erico Whitacre'o 12 dalių kūrinį mišriam chorui, violončelei ir fortepijonui. E. Kaveckas atskleidžia „įtikinanti istorija pasakos apie nepaprastą ir jaudinančią draugystę, piršlybas, meilę, netektį ir paguodos paieškas.“ Choro muzikavimą papildys jaunosios kartos atlikėjų – violončelininkės Elenos Daunytės ir pianisto Motiejaus Bazaro - instrumentinis pritarimas.

Rugsėjo 28-osios vakaras bus skirtas bene garsiausiam visų laikų JAV kompozitoriui Philipui Glassui. Autoriaus sukurtus 20 Etiudų fortepijonui visame pasaulyje jau vadina XXI amžiaus klasika. Jo kūrybos stilius apibūdinamas kaip muzikinis minimalizmas. Ph. Glassas yra pirmasis kompozitorius, kuriam vienu metu pavyko užkariauti plačią, kelių kartų auditoriją operos teatre, koncertų salėje, šokio pasaulyje, kine ir populiariojoje muzikoje. Koncerte publikai bus pristatyta kompozitoriaus Etiudų Pirmoji knyga. Kūrinius atliks vienas žymiausių vyresniosios kartos lietuvių pianistų Jurgis Karnavičius. Atlikėjo muzikavimą papildys menininko Donato Bielkausko vaizdo projekcijos, kurios sustiprins Ph. Glasso muzikos įspūdį.

Muzikinės-teatrinės programos šeimai premjera

Kasmet festivalio „Permainų muzika“ metu ir mažieji klausytojai sulaukia jiems skirtos naujos koncertinės programos. Spalio 4-ąją vyks jau penktoji vaikų itin pamėgta edukacinė programa „Ritmo žaidimai“. Jos metu aktoriai Rugilė Latvėnaitė, Donatas Stakėnas ir perkusininkas Jotvilas Švirinas su klausytojais apžvelgs įvairias pasaulio šventes, kuriose skamba ryški muzika. „Rimtas jubiliejus, dėl to ritmo fanatikai yra nusiteikę rimtai švęsti. Šį kartą torto, žvakučių ir gimtadienio dainos nepakaks. Norėsis švęsti visais įmanomais būdais“, - apie koncerto idėją užsimena R. Latvėnaitė.

Rugsėjo 15–spalio 6 d. vyksiantis šiuolaikinės muzikos festivalis kvies klausytojus atsiverti pokyčiams ir atrasti įkvepiančias patirtis su geriausia XX–XXI amžiaus muzika.

Reklama Ikona, uždaryti