Po prokuroro skundo griežtesnė bausmė nelegalios gyvūnų veisyklos Kretingos rajone savininkei

Po prokuroro skundo griežtesnė bausmė nelegalios gyvūnų veisyklos Kretingos rajone savininkei
AA

Klaipėdos apygardos teismas, apeliacine tvarka išnagrinėjęs baudžiamąją bylą dėl 2020 metais aptiktos ir visą šalį sukrėtusios nelegalios šunų veisyklos Kretingos rajone veiklos, atmetė išteisinimo siekusios nuteistosios skundą. Apeliacine tvarka žemesnės instancijos teismo sprendimą skundusio prokuroro skundas buvo tenkintas iš dalies.

2021 metų pavasarį Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokuroro teismui perduotoje byloje kaltinimai dėl žiauraus elgesio su gyvūnais, neteisėto vertimosi ūkine veikla bei dokumentų ir antspaudo suklastojimo buvo pareikšti 43 metų Kretingos rajono gyventojai.

Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmų 2022 metų birželio 1 d. priimtu sprendimu nustatyta, kad Kretingos rajone gyvenanti moteris neteisėtu gyvūnų veisimu bei jų pardavimu vertėsi apie 5 metus. Konstatuota, kad ji, neturėdama leidimo tokiai veiklai vykdyti, nuo 2015 metų pardavė įvairių veislių (pudelių, biglių, čiau čiau, Jorkšyro terjerų, auksaspalvių bei Labradoro retriverių ir kt.) šunis bei jų mišrūnus ne mažiau kaip keturiasdešimčiai fizinių asmenų iš visos Lietuvos. Skelbimus apie parduodamus gyvūnus nuteistoji talpindavo skelbimų portale. Moteris iš pirkėjų už parduodamus gyvūnus prašydavo nuo 150 iki 700 eurų. Šešėlyje veikusi ir už tai pajamas gavusi nuteistoji jokių mokesčių valstybei nemokėjo.

Bylos duomenimis, moteris, norėdama nuslėpti nelegalios veisyklos veiklą, 2020 metų rugsėjį mikroautobusu iš Kretingos rajone esančio ūkinio pastato išvežė keliolika įvairių veislių šunų. Naktį augintinius suskubusi pervežti moteris pakelėje paleido penkis šunis. Tamsiu paros metu be priežiūros palikti gyvūnai blaškėsi netoli kelio Skuodas–Plungė, kur du iš jų buvo partrenkti pro šalį važiavusių automobilių. Dėl šių dviejų be priežiūros paliktų ir dėl to žuvusių keturkojų savininkei buvo pareikšti kaltinimai dėl žiauraus elgesio su gyvūnais.

Tyrimo metu taip pat paaiškėjo, jog nuteistoji galėjo suklastoti įvairius gyvūnų dokumentus, kuriuose ji įrašydavo informaciją apie tariamas šunų vakcinacijas nuo pasiutligės. Ji taip pat buvo kaltinama tuo, kad duomenis apie gyvūnų skiepus ji patvirtindavo pasirašydama neegzistuojančios veterinarijos gydytojos vardu bei uždėdama galimai suklastotą antspaudą.

Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmų priimtu sprendimu, moteris buvo išteisinta dėl žiauraus elgesio su gyvūnais bei antspaudo suklastojimo. Tąkart pirmos instancijos teismas už jai inkriminuotas nusikalstamas veikas paskyrė 5 500 eurų baudą, 2 metams uždraudė užsiimti gyvūnų veisimu bei iš nuteistosios konfiskavo 12 139 eurų sumą, kuri atitinka konfiskuotino turto vertę.

Tokį teismo sprendimą apeliacine tvarka nuteistoji apskundė, prašydama išteisinti ją dėl neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla. Apeliacinį skundą teikė ir valstybinį kaltinimą palaikantis Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokuroras. Prokuroras skundu prašė panaikinti nuosprendžio dalį dėl nuteistosios išteisinimo dėl antspaudo suklastojimo bei žiauraus elgesio su gyvūnais ir turto – automobilio, kuriuo buvo vežti ir vėliau atsikratyti šunys – vertės konfiskavimo.

2022 metų lapkričio 28 d. Klaipėdos apygardos teismas paskelbė nuosprendį, kuriuo panaikino Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmų nuosprendžio dalį dėl nuteistosios išteisinimo dėl žiauraus elgesio su gyvūnais ir pripažino ją kalta padarius šią nusikalstamą veiką. Teismo sprendimu ji privalės sumokėti 6 000 eurų baudą, iš jos papildomai konfiskuoti 945 eurai – dalis konfiskuotino automobilio vertės (iš viso 13 084 eurai). Likusi žemesnės instancijos teismo nuosprendžio dalis palikta nepakeista.