Dieną be automobilio – 500 nemokamų el. paspirtukų visoje šalyje

Dieną be automobilio – 500 nemokamų el. paspirtukų visoje šalyje
AA

Gyventi mieste be nuosavo automobilio – utopija ar jau misija-įmanoma Lietuvoje? Šiemet susimąstyti apie tokį pokytį siekiama priversti net ir užkietėjusius automobilistus, todėl visoje Europoje kasmet žymima Diena be automobilio, mūsų šalyje pasitinkama ne vien gražiomis idėjomis: gyventojai kviečiami išbandyti tvarią ir patogią alternatyvą.

Visą ketvirtadienį (rugsėjo 22 d.) susisiekimo paslaugų platforma „Bolt“ 500 iš savo paspirtukų 12-oje Lietuvos miestų taikys nulinę kainą tiek atrakinimui, tiek neribotą kelionės laiką.

„Elektriniai paspirtukai yra ta trūkstama dėlionės dalis, kuri su dviračiais bei viešuoju transportu įgalina gyventojus savo mieste keliauti be automobilio. Tyrimai rodo, kad racionaliai mąstantys žmonės Lietuvoje jau įsitikinę, kad automobilis yra veikiau brangiai kainuojantis rūpestis, nei transporto priemonė, tačiau dalies žmonių prisirišimas prie jų yra tiesiog emocinis“, - pažymi Eimantas Balta, „Bolt“ dalijimosi paslaugų plėtros vadovas Baltijos šalyse. Pasak jo, siekiama, kad nemokama galimybė išbandyti vieną iš alternatyvų, kuo plačiau pasėtų abejonę, kiek iš tiesų kiekvienam gyventojui reikalingas asmeninis automobilis.

Šiais metais „Bolt“ atlikto visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, 30,8 proc. vairuotojų iš didžiųjų Lietuvos miestų mano, kad nuosavas automobilis neatsiperka. Priešingai galvoja 31,4 proc. apklaustųjų, tačiau didžioji dalis (37,8 proc.) apie tai apskritai nesusimąsto. Tuo pačiu metu net 47,6 proc. pripažįsta automobilius darbo dienomis naudojantys iki 1 val. ir ne kasdien. El. paspirtukus kaip alternatyvą automobiliui Lietuvoje jau renkasi kas dešimtas automobilio savininkas.

„Per pastarąjį šimtmetį asmeninis automobilis evoliucionavo iš gyvenimo kokybės simbolio į žalingą miestų priklausomybę. Automobilių įkaitais paimti miestai gali ir turi priklausyti žmonėms. Mažiau taršos, mažiau triukšmo, mažiau spūsčių, mažiau asfaltuotų parkavimo plotų reikštų daugiau vietos ir galimybių žmonėms“, - įsitikinęs E.Balta.

„Europos judumo savaitės akcija gyvuoja per 20 metų, tačiau, jei gatvėje padarytume gyventojų apklausą ir užduotume klausimą, ar jie žino apie tokią iniciatyvą, daugelis matyt gūžteltų pečiais. Todėl šiemet Europos judumo savaitės partnerių ir draugų prašėme padėti garsiai skleisti žinią, jog kelionė nuo „durų iki durų“ įmanoma ne tik su asmeniniu automobiliu“, – sako akcijos koordinatorė Lietuvoje Aistė Gadliauskaitė. 

Diena be automobilio vainikuoja Europos judumo savaitės Lietuvoje renginius. Jos metu el. paspirtukų entuziastai visoje šalyje varžosi specialiame iššūkyje – rugsėjo 22 d. paaiškės 3 daugiausiai kilometrų „Bolt“ el. paspirtukų nuvažiavę paspirtukininkai. 

Šiuo metu „Bolt“ paspirtukais Lietuvoje naudojasi Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus, Marijampolės, Mažeikių, Kėdainių, Tauragės, Trakų ir Kazlų rūdos gyventojai bei šių miestų svečiai.